🡠Vissza
Link másolása
Palatinus Strandfürdő Főépület rekonstrukciója
Építész
Nagy Csaba, Pólus Károly
Építész iroda
Archikon Kft.
Tervezés éve
2017
Elkészült
2017
Cím
1003 Budapest, Soó Rezső sétány 1.
Díjak
Budapest Építészeti Nívódíja, kiemelt dicséret, 2018
A Palatinus Strandfürdő műemléki főépülete a magyar modern építészet egyik olyan ikonikus emléke, amelyet a nagyközönség is szeret és ismer. A korábban csak nyári nyitvatartású strandfürdő felújítása során az építtető BGYH Zrt. célja volt, hogy a főépületben téli–nyári üzemű termálfürdő jöjjön létre. Tekintettel az épület műemléki védelmére, a strand kiemelt lokációjára és Budapest életében betöltött fontos szerepére, a tervezési folyamat nagy odafigyelést, körültekintést kívánt.
A fogadóépület felújítása és átépítése több szempontból is példaértékű. A tervezőknek kitartó munkával sikerült meggyőzniük az építtetőt, hogy az id. Janáky István által tervezett eredeti olasz modernista tömeget meg kell szabadítani az elmúlt 70 évben hozzá- és ráépített deformáló toldásoktól. Az alapos kutatómunka eredményeként olyan építészeti megoldások is felszínre kerültek, amelyek eredeti anyagi hordozója már teljesen megsemmisült. Különösen jól sikerült a portikusz helyreállítása: a térstruktúra, a három kannelúrázott vasbeton oszlop, a korlátrendszer, a feliratok, a monumentális falfestmény, a vörösre színezett betétek az alulbordás födémmezőben mind erősítik a lenyűgöző összhatást. A jobbszárny öltözőkabinjainak helyreállítása is példás, miközben a balszárny innovatív téralkotással fogadja be a megváltozott funkciót. Az egészéves használatú fürdő kétszintes, galériás tere a benne felszökkenő karcsú pillérekkel kiválóan illeszkedik az eredeti kubusba. A választott burkolóanyagok színhatása vitatható, az atmoszféra kissé hűvösre sikerült.
Összességében a Palatinus műemléki helyreállítása kitűnő és előremutató példája az átalakulóban lévő mai műemlékvédelmi gyakorlatnak: úgy sikerült az épület eredeti értékeit újrateremteni, hogy közben az a mai igényeknek megfelelő funkciókat is be tudta fogadni. Így élő épületként tud a következő évtizedekben működni – mindannyiunk örömére.
Társtervezők
Dobos Bence László, Nagy Zsolt, Tőrös Ágnes
Munkatársak
Bóday-Bagó Bernadett, Nahoczki Éva, Várhidi Bence
Fotó
Bujnovszky Tamás
Mutasd térképen